ZERO WASTE - świadoma konsumpcja 0
ZERO WASTE - świadoma konsumpcja

Każdy z nas słyszał pewnie o tonach śmieci zalegających na wysypiskach śmieci, w lasach, przy drogach, w morzu… Lista zdaje się nie mieć końca. Produkujemy coraz więcej odpadów i nie nadążamy z ich utylizacją. Wg GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) liczba odpadów komunalnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła w poszczególnych latach:

2014 - 268 kg

2015 - 283 kg

2016 - 303 kg

2017 - 312 kg

 

Naprzeciw temu wychodzi ideologia Zero Waste, mająca na celu świadome ograniczenie produkowania przez nas odpadów. Tyczy się to szczególnie gospodarstw domowych, gdzie mamy największy wpływ na to, co i w jakiej ilości wyrzucamy. Jak zatem możemy ograniczyć ilość odpadów w naszych domach i mieszkaniach i pomóc naszej Planecie? Oto 5 przykładów:

 

  1. Sortuj śmieci - wszyscy o tym wiemy, ale czasami jest nam po prostu nie po drodze. Możemy zacząć od wyodrębniania jednej grupy, np: szkła i starajmy się skrupulatnie wyłapywać szklane opakowania, które wyrzucamy, oczyszczajmy je i wrzucajmy do zielonych kontenerów. Kiedy już to wejdzie nam w nawyk możemy spróbować z plastikiem, czy tekturą.
  2. Ogranicz plastik - sprawa nie jest taka prosta. Plastik jest wszędzie. Ale możemy szybko ograniczyć jego zużycie np. zabierając ze sobą na zakupy torby wielokrotnego użytku. Kiedy już nauczymy się planować zakupy (i zabierać ze sobą materiałowe torby) to możemy przejść na wyższy poziom i swoje woreczki zabierać do sklepu i pakować w nie warzywa, czy pieczywo (polecamy opakowania z naszego sklepiku). Fajnie będzie się też zaopatrzyć w wielorazowe płatki kosmetyczne.
  3. Planuj zakupy - dzięki temu nie będziesz kupowała ‘na zaś’ i stresowała się, że znowu musisz wyrzucać jedzenie, które się popsuło. Pamiętaj, że również resztki, jak fusy z kawy, czy obierki mogą się przydać.
  4. Nie wyrzucaj ubrań - ceruj, zszywaj, oddawaj. Na pewno wśród twoich znajomych/rodziny znajdą się osoby, które będą się cieszyły z takich prezentów. Jeżeli nie masz, co zrobić z niechcianymi ubraniami, zapakuj je i wpadnij na www.ciuchowisko.com.pl . Tutaj będziesz mogła się wymienić ubraniami z innymi :)
  5. Komponuj sama kosmetyki lub kupuj takie w biodegradowalnych, np. szklanych opakowaniach. Kosmetyki naturalne są często nieco droższe od tych sklepowych, ale za to są bardziej wydajne i bardziej wszechstronne. W ogólnym rozrachunku używasz mniej kosmetyków, ale lepszej jakości, co po podliczeniu może nam nawet przynieść oszczędności. 

 

To tylko kilka rad i wskazówek. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem to polecam książek:

1. "Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej" - Kasia Wągrowska; idea ZW osadzona w polskich realiach
2. "Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci a w zamian zyskać szczęście" - Bea Johnson; prekursorka idei ZW
3. "Jak zerwać z plastikiem" - Will McCallum; podpowiada, jak wprowadzić do życia drobne zmiany, żeby skończyć z uzależnieniem od plastiku

 

A jak u nas przejawia się dbałość o naturę? Otóż przejawia się ona w opakowaniach Zero Waste, które do was wysyłamy. 

  • Kosmetyki wysyłamy w kartonowych pudełkach fasonowych
  • Za wypełnienie pudełka służy nam sianko przywiezione z naszej wsi - tutaj ogromne podziękowania należą się mojej babci <3
  • Nie dodajemy żadnych ulotek - jedyne, co znajdziecie w opakowaniu to mały liścik z podziękowaniem i niespodzianką :) 
  • Nie dodajemy plastikowych próbek - dzięki jednemu z naszych producentów możemy obdarować was próbkami mydełek w papierowych opakowaniach
  • W paczuszce znajdzie się też coś na słodko - oczywiście w papierkach ;)

 Dominika 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl