Dlaczego plastikowe opakowania kosmetyczne są gorsze od szklanych? 0
Dlaczego plastikowe opakowania kosmetyczne są gorsze od szklanych?

Zarówno osoby zainteresowane ekologią, jak i laicy przyznają, że plastik jest szkodliwy. Nie tylko dla środowiska, ale i dla nas samych. Od dawna wiadomo, że plastikowe opakowania są kontrowersyjne i mogą stanowić zagrożenie dla pożywienia. Słyszeliście może nieraz (lub sami doświadczyliście), że rzeczy ze szklanych opakowań smakują lepiej? Właśnie, to pożywienie. A co z kosmetykami? Otóż kosmetyki powinny być pakowane w opakowania, które są chemicznie obojętne, tak aby nie wchodziły w żadne interakcje z produktem i jak najlepiej chroniły zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Wśród tych materiałów możemy wyróżnić np. szkło i porcelanę. A teraz, czas na konkretne powody, dla których plastikowe opakowania są gorsze od szklanych.

Plastikowe opakowania:  

  1. Nie chronią kosmetyków przed promieniami słonecznymi, ani przed światłem jarzeniowym -najlepsze są do tego celu opakowania szklane wykonane z ciemnego szkła. Pamiętajmy, że nigdy nie wiadomo jaką drogę przebyły kosmetyki zanim dotarły do drogerii i jak długo stały na półce w owej drogerii - niejednokrotnie podświetlonej silnym światłem jarzeniowym.
  2. Nie zapewniają dostatecznej ochrony przed nagrzewaniem- szczególnie narażone są kosmetyki które zawierają (lub chociaż powinny zawierać) składniki naturalne, jak: oleje, glinki. Znów należy zaznaczyć, że konsument nie ma pojęcia jak kosmetyki były produkowane i dystrybuowane i na jakie temperatury były narażone.
  3. Wpływają na bezpieczeństwo produktu- pamiętajmy że plastik, szczególnie podczas nagrzewania, uwalnia szkodliwe substancje, które mogą w śladowych ilościach przedostać się do kosmetyków.
  4. Nie chronią produktu przed dopływem tlenu. Jest to ważne szczególnie w przypadku kosmetyków bogatych w antyoksydanty. Szkło okazuje się być idealnym materiałem, który chroni przed niekontrolowanym dopływem tlenu.
  5. Nie tylko nie chronią masy kosmetycznej ale mogą też zmniejszać skuteczność kosmetyków naturalnych ze względu na dużą podatność na działanie światła i temperatury.
  6. Dezaktywują dobroczynne działanie składników naturalnych- składniki aktywne kosmetyków naturalnych tracą swoje właściwości w kontakcie z metalami ciężkimi zawartymi w plastiku.
  7. Nie są odpowiednie do przechowywania produktów, które zawierają jakikolwiek rodzaj rozpuszczalnika, np. alkohol. Dlatego też perfumy przechowywane mogą być tylko w szklanych buteleczkach. Alkohol wchodzi w interakcje z plastikiem powodując mikropęknięcia, co nie grozi szklanym opakowaniom.
  8. Są mniej przyjazne dla środowiska niż ich szklane odpowiedniki. W Polsce recykling szkła stoi na dużo wyższym poziomie niż recykling plastiku, a w dodatku plastik ulegając rozkładowi wydala szkodliwe dla środowiska substancje.

 

Jak widać na przykładzie powyższych punktów szklane opakowania są dużo bezpieczniejsze dla kosmetyków, zarówno kosmetyków naturalnych, jak i tych z większą ilością konserwantów. Starajmy się więc ograniczać wykorzystanie plastiku nie tylko, tam gdzie ma on do czynienia z żywnością, ale też z kosmetykami. Zróbmy to dla siebie i dla środowiska.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl