Kategorie wpisów
Sprawdź od razu swoje ulubione tematy
Ślad węglowy – zmora ekologów i innych osób dbających o planetę 0
Ślad węglowy – zmora ekologów i innych osób dbających o planetę

Gdy w jednym z poprzednich artykułów zwracaliśmy uwagę na zalety kupowania polskich produktów, wspomnieliśmy o tym, że jest to sposób redukcji śladu węglowego. Czym jest ten tajemniczy ślad węglowy, o którym ekolodzy dużo mówią i przez który nie mogą w nocy spać? Jest to nic innego jak suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez jedną osobę, przedsiębiorstwo, wydarzenie czy produkt. Nikomu nie trzeba mówić, jak wiele zła powodują gazy cieplarniane, przyczyniając się przede wszystkim do globalnego ocieplenia (czyli wzrostu średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów). Jak powstaje ślad węglowy i co można zrobić, by go zmniejszyć? Śpieszymy z odpowiedzią!  

 

Ślad węglowy – koszt życia ludzkiego na Ziemi

Ślad węglowy jest częścią śladu ekologicznego, czyli wskaźnika określającego naszą konsumpcję i zdolności Ziemi do odtworzenia jej zasobów. Zależy on od naszych nawyków konsumpcyjnych i modeli postępowania przedsiębiorstw handlowych, które w zastraszającym tempie eksploatują zasoby ziemskie. Dane statystyczne wskazują na to, że każdy z nas – każda osoba na świecie (a jest nas 7 miliardów) - produkuje średnio rocznie około 5 ton dwutlenku węgla (przeciętny Polak produkuje 8 ton). Określenie dwutlenek węgla obejmuje w przypadku śladu węglowego emisję znanych nam wszystkim dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych szkodliwych gazów cieplarnianych.  

Jak już wspomnieliśmy, ślad węglowy produkuje każdy z nas – bezpośrednio lub pośrednio. Jedziesz do marketu samochodem? Produkujesz spaliny samochodowe, zwiększasz ślad węglowy. Używasz torebek foliowych zamiast wytrzymałych toreb bawełnianych wielorazowego użytku? Produkujesz więcej śmieci, zwiększasz ślad węglowy. Ślad węglowy zależy więc od naszego stylu życia – tego, co jemy, czym podróżujemy, czym ogrzewamy mieszkanie oraz ile energii zużywamy. Źródeł emisji gazów cieplarnianych jest naprawdę wiele – sami czasem nawet nie wiemy, które nasze działania do tego prowadzą.  

 

Wspólna odpowiedzialność

Każdy z nas ponosi więc odpowiedzialność za produkcję gazów cieplarnianych (a tym samym także szkodzenie planecie) – tym samym każdy powinien dążyć do tego, by zmniejszać powstający ślad węglowy. Zacząć można od obliczenia wielkości swojego śladu węglowego z wykorzystaniem odpowiedniego kalkulatora (np. stworzonego przez ONZ). Kalkulator śladu węglowego ONZ bierze pod uwagę wielkość Twojego domu czy mieszkania, ilość domowników, a także szczegóły dotyczącego ogrzewania i zużycia energii. Następnie musisz odpowiedzieć na pytania o transport – czym i jak często podróżujesz (na co dzień oraz na wakacje). Na samym końcu opisujesz swój styl życia (dieta, segregacja śmieci, „wychodzenie na miasto” czy kupowane produkty). Po wpisaniu odpowiednich formuł dostajesz wynik, który możesz porównać ze średnią dla naszego kraju oraz ze średnią dla świata, a także wskazanie, który z obszarów Twojego życia produkuje najwięcej śladu węglowego, co może stanowić pierwszy krok do zmiany stylu życia (zaczynając np. od oszczędzania surowców). Kalkulator dostępny jest tutaj: https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc. Możecie oczywiście skorzystać także z innych symulatorów.

Ekolodzy biją na alarm, traktując katastrofę ekologiczną jako fakt – kiedyś zabraknie nam zasobów, żywności, wody pitnej. Nawet jeśli my nie dożyjemy tych czasów, to już kolejne pokolenia na pewno. Specjaliści dają nam mnóstwo rad, jak żyć bardziej ekologicznie i zmniejszać ślad węglowy. Korzystanie z żarówek energooszczędnych, recykling i segregacja śmieci, zamiana przedmiotów codziennego użytku na wielorazowe (jak np. nasze waciki, szklane opakowania czy bawełniane torby), kupowanie lokalnych produktów (z uwagi na niższe koszty transportu, w tym pośrednie koszty dla środowiska), przestawienie się na produkty pochodzenia naturalnego to tylko drobne zmiany w naszym życiu, a mogą przynieść planecie naprawdę wiele dobrego.

Kolejny raz powtarzamy, że nikt nie zacznie za nas żyć ekologicznie i dbać o planetę, więc sami musimy zacząć szukać sposobów, jak to robić. Już samo uświadomienie sobie o istnieniu śladu węglowego jest pierwszym krokiem, ponieważ wszystko zaczyna się w głowie. Dziękujemy więc, że tu jesteście i chcecie wiedzieć więcej w kwestii ekologicznego stylu życia. Po dzisiejszej lekturze policzcie swój ślad węglowy i zastanówcie się, czy możecie spróbować go zmniejszyć 😊

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl