
W dobie epidemii Covid-19 tytułowy temat stał się dla wielu bardzo istotny. Przeglądając Internet, oglądając telewizję czy słuchając opowieści znajomych, można usłyszeć historie licznych polskich małych firm, działalności, gospodarstw, które, z uwagi na epidemię, musiały zaprzestać swojej działalności lub zwyczajnie zbankrutowały, pozostawiając właścicieli bez źródła dochodu. Wszyscy przerzucili się na zakupy online, zamawiając produkty z sieciówek i z zagranicy. W Szklanym wychodzimy z założenia, że trzeba wspierać małe, rodzinne i rodzime biznesy. Dzisiaj zdradzimy Wam, dlaczego uważamy patriotyzm ekonomiczny za coś dobrego i właściwego.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - zalety kupowania polskich produktów
- Jakość
Na rynku polskim bez problemu można znaleźć odpowiedniki polskich produktów cechujące się bardzo wysoką jakością. Szczególnie żywność jest domeną naszego rodzimego rynku. Wiadomo – lepiej wybrać warzywa i owoce kupione w porannych godzinach na miejskim targu niż w supermarkecie, prawda? Świeże, naturalne, bez chemii, GMO i innych niebezpiecznych dla organizmu substancji – same zachęcają do zakupu. Oczywiście istnieją produkty, dla których w Polsce nie znajdziemy substytutu z uwagi głównie na specyficzne dla danego regionu warunki klimatyczne. Jednak gdy tylko można, warto wybierać to, co nasze, polskie, rodzime.
- Serce
Każdy z nas zna drobnego przedsiębiorcę, który wkłada całe swoje serce w dostarczanie klientom najwyższej jakości produktów. Kwiaciarki, szewcy, lokalni sprzedawcy z małych sklepików nieustannie muszą walczyć z dużymi sieciówkami, markami, koncernami, pomimo swoich świetnych cen czy wysokiej jakości produktów. Jako konsumenci niestety często, zamiast wybrać lokalnych producentów, skłaniamy się ku znanym nazwom, o których słyszymy ciągle. A słyszymy o nich ciągle, bo ich reklama jest bardziej widoczna, czasem nawet trochę agresywna. Zarzucani jesteśmy z każdej strony – w Internecie, na ulicach, w telewizji. Drobni przedsiębiorcy często nie są w stanie sobie na to pozwolić, ale w swój biznes wkładają całe serce. I to da się wyczuć przy zakupach, i to powoduje chęć powrotu do takiej osoby.
- Zysk ze sprzedaży
Ktoś mógłby zarzucić polskim produktom, że są często droższe – i oczywiście będzie miał rację. Nie da się jednak ukryć, że za tą ceną idzie pewność, gdzie produkt powstał i jaki jest jego skład, a co więcej – wsparcie dla polskiej gospodarki. Ekonomiczne kwestie są dla wielu bardzo zawiłe, ale zostawianie pieniędzy w Polsce odbija się na stanie finansów państwa, a tym samym na jakości naszego życia.
Patriotyzmu ekonomicznego można się nauczyć. Polskie produkty w sklepach mają oznaczenie kodu kreskowego zaczynające się od 590 – możecie zacząć na to zwracać uwagę. Co więcej w Internecie można bez problemu natrafić na strony, na których wyszczególnione są produkty pochodzące jedynie od polskich producentów. Powstają nawet specjalnie aplikacje mobilne, które pomagają ustalić pochodzenie interesującego Cię produktu. A wy? Zwracacie podczas zakupów uwagę na to, z jakiego kraju pochodzi dany produkt?
Rodzinne manufaktury w Szklanym
Jak w Szklanym wspieramy polskie biznesy? Jak wiecie bądź jeszcze nie wiecie, ok. 95% produktów w naszym sklepie produkowanych jest w Polsce, a 99% pochodzi z rodzinnych manufaktur. Już niebawem rozpoczniemy cykl wywiadów, które przybliżą Wam naszych nieocenionych, polskich producentów – i może przekonają, że warto wspierać małe, rodzime biznesy 😊 Czego się dowiecie z wywiadów z manufakturami? Między innymi poznacie motywację do powstania danej manufaktury oraz powody, dla których produkty dostępne są tylko w szklanych opakowaniach, jak wygląda działalność takiej manufaktury oraz jakie produkty są najchętniej kupowane przez klientów. Więcej szczegółów nie zdradzamy i mamy nadzieję, że tych wywiadów nie możecie się doczekać tak samo jak my!