Dlaczego w mojej paczce są „śmieci” – czyli przesyłki pakowane zero waste 0
Dlaczego w mojej paczce są „śmieci” – czyli przesyłki pakowane zero waste

Paczka zero waste

 

Czy zdarzyło Ci się otrzymać kiedyś paczkę, która na pierwszy rzut oka wydawała się być pakowana "na odwal się"? Niechlujnie, bez składu i ładu, jakby wrzucono do niej wszystko, co było pod ręką? Przychodzi Ci na myśl pogryziony przez psa karton, trawa zerwana nieopodal bloku, dziwne styropianowe „chrupki” i kto wie co jeszcze? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że autor Twojej przesyłki nie był ani pijany, ani nie chciał zrobić Ci na złość. Zła (na pozór) wiadomość jest taka, że sposób w jaki została zapakowana Twoja paczka, jest ogólnie rzecz biorąc dobry. Zapytasz dlaczego? Ponieważ zapakowana jest zgodnie z ideologią i duchem zero waste.

 

 1. Na czym polega zero waste?
 2. Przesyłki zero waste w trosce o środowisko
 3. Czy eliminacja odpadów ma sens?
 4. Moda zero waste

 

Na czym polega zero waste?

Ideologia ta dąży do wyeliminowania nadmiernego wytwarzania odpadów i opiera się na 5 głównych filarach (zasada 5R):

 • Odrzucaj to co niepotrzebne (Refuse)
 • Ograniczaj to co zbędne (Reduce)
 • Użyj ponownie wszystko co się da (Reuse)
 • Segreguj odpady, recykling jest ważny (Recycle)
 • Kompostuj, dbaj o naturalny rozkład (Rot)

Zero waste zasada 5R

Postawa zero waste nie jest łatwa i wymaga ciągłej pracy. W obecnych czasach łatwo jest zatracić się w ilości niepotrzebnych gadżetów, czy praktykowaniu szybkiego, łatwego i egoistycznego życia. Z tego samego powodu, dla którego zero waste jest trudne, jednocześnie jest tak bardzo ważne. Każdy mały krok i próba podjęcia tego wyzwania, to mała cegiełka dołożona w trosce o planetę.

 

Przesyłki zero waste w trosce o środowisko

Jednym z kroków podejmowanym przez firmy (m.in. takie jak nasza 😉) jest pakowanie Waszych zamówień zgodnie z przesłaniem zero waste. Na czym konkretnie to polega? Do wysyłek używane są:

 • kartony, czyli produkty powstałe z tektury (sam proces technologiczny czyni je ekologicznymi)
 • taśmy papierowe, które są przyjazne naturalnemu środowisku
 • sznurek jutowy, konopny
 • papier pakowy; zawieszki, karteczki papierowe/tekturowe
 • bibułki dekoracyjne

Za wypełnienie i zabezpieczenie przesyłek służyć może:

 • sianko - naturalne, aromatyczne, prosto ze wsi 🐎
 • skropak - nowoczesny, w 100% biodegradowalny, stworzony na bazie roślin wypełniacz
 • wełna drzewna
 • Zgodnie z zasadą Reuse (użyj ponownie), w Twojej paczce mogą znaleźć się pocięte kartony, folia bąbelkowa oraz inne materiały, które zostały już wpuszczone w obieg i wykorzystane do pakowania. Żeby ograniczyć tworzenie nowych odpadów zgodnie z zero waste, wykorzystuje się je ponownie, nawet jeżeli nie wygląda to zbyt estetycznie. W trosce o planetę chyba warto, prawda 🤔?

 

Czy eliminacja odpadów ma sens?

Pytanie o sens zero waste, jest jak pytanie o sens czystej wody. Nie sądzę, żeby ktokolwiek chciał mieć brudną wodę, więc kto by chciał mieć zanieczyszczoną planetę? Sprawa niby logiczna, jednak nie do końca prosta. Problem polega na tym, że mniejszą uwagę zwracamy na rzeczy, które nie dzieją się bezpośrednio wokół nas. Nasz kontakt ze śmieciami kończy się w momencie wywiezienia ich przez śmieciarkę. Ich dalszy los nie jest nam znany (lub raczej nie chce być) i dlatego tak łatwo obojętny. Sprawa wyglądałaby inaczej, gdyby setki ton śmieci leżały bezpośrednio koło naszego domu. Wtedy łatwiej byłoby o refleksję i zdecydowane działania. Siła ruchu zero waste skupia się na masowych pojedynczych działaniach jednostki, jaką można osiągnąć, po przez codzienne wykonywanie drobnych czynności. Pomyśl o tym następnym razem, kiedy dostaniesz od kogoś nietrafiony prezent lub wyjdziesz na zakupy bez wielorazowej torby.

 

Moda zero waste

Cała sztuka polega na tym, żeby spojrzeć w lustro i odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: DLACZEGO to robię? Czy czujesz wewnętrzna potrzebę, czy płyniesz na fali mody, która kiedyś odpłynie, a Ty razem z nią? Jeżeli podejmujesz działania w trosce o planetę, do których nie masz przekonania, chwała Ci za to. Jednak kwestią czasu jest, kiedy z nich zrezygnujesz. Cały sekret zero waste (i nie tylko) polega na wolnym, ale stabilnym praktykowaniu codziennych nawyków.

 

Jeśli chcesz poznać kilka dodatkowych wskazówek przeczytaj zero waste – świadoma konsumpcja.

PS: nie każda paczka zero waste musi wyglądać nieestetycznie. Wiele zależy od całego łańcucha logistycznego firmy. Jedni mają dostęp do naturalnego sianka, inni mogą mieć masę kartonowych pudeł do wykorzystania dlatego bądź wyrozumiały, przecież wszyscy mamy ten sam cel – zatroszczyć się o środowisko 😌. Jesteście ciekawi jak wygląda proces pakowania w Szklanym Składziku? Możecie to sprawdzić tutaj :).

 

skropak - wypelniacz zero wastekarton/papier jako wypelniacz

 

 

       

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl